پرینت

آشنایی با ورمی کمپوست گیلدا

ارسال شده در قسمت : مطالب و مقالات کوتاه آموزشی

به طور کلی می توان کودها را به دو دسته ارگانیک وغیرارگانیک تقسیم بندی نمود. کودھای ارگانیک از تبدیل بقایای گیاھان و نباتات، فضولات دامی، ضایعات کشاورزی، جلبک ھا و از این دست مواد بدست آمده، در حالیکه کودھای غیرارگانیک (شیمیایی یا مصنوعی) ازمشتقات ترکیبات شیمیایی بدست می آیند.

کودھای ارگانیک بطورطبیعی حاوی تمامی مواد مغذی، ازت، فسفات و پتاس بوده در حالی که کودھای شیمیایی موجود غالبا حاوی تنھا یکی از موادمغذی یاد شده می باشند.

کود ارگانیک ورمی کمپوست گیلدا حاصل فعالیت بیولوژیک نوعی کرم‌ خاکی با نام علمی Eisenia fotida می‌باشد. این جانور با تغذیه از مواد آلی موجود در طبیعت آن‌ را به کود مغذی تبدیل نموده که در حال حاضر این کود به عنوان یکی از غنی‌ترین کودهای آلی بیولوژیک شناخته شده و تأثیر بسزایی در خواص فیزیکی،‌ شیمیایی و بیولوژیکی خاک دارد.

کود ورمی‌ کمپوست گیلدا علاوه بر وزن مخصوص کم عاری از بوی بد، میکروارگانیسم‌های پاتوژن، باکتری‌های غیر هوازی، قارچ‌ها و تخم علف‌های هرز می‌باشد. این کود علاوه بر قابلیت جذب آب و تأمین رطوبت، شرایط مناسب جهت دانه‌ بندی و قدرت نگه‌ داری مواد غذایی مورد نیاز گیاهان را فراهم می‌نماید. کود ورمی‌ کمپوست گیلدا حاوی عناصر غذایی بسیار غنی به ‌ویژه ازت بوده که به‌ تدریج آن‌ها را در اختیار گیاه قرار می‌دهد. (این نکته از نظر حاصل‌ خیزی خاک بسیار حائز اهمیت است). این کود در مقایسه با سایر کودهای آلی دارای میزان عناصر اصلی غذایی بالاتری می باشد. کود ورمی‌ کمپوست گیلدا علاوه بر عناصر ماکرو مانند ازت، فسفر و پتاسیم که در فعالیت‌های حیاتی گیاه نقش اساسی دارند، حاوی عناصر میکرو مانند آهن، مس، روی و منگنز نیز می‌باشد. علاوه بر این ورمی کمپوست گیلدا با داشتن موادی مانند عناصر ماکرو و میکرو عوامل محرک رشد گیاه را فراهم می‌آورد .

کود ورمی کمپوست گیلدا صرفا ازمواد طبیعی مانند فضولات دامی یا بقایای گیاھی تولید می گردد و روش ما تنھا روشی است که می تواند به این ضایعات ارزش جدید و والایی اعطا نماید. این کود بطورطبیعی ازمیزان بالای مواد مغذی گیاھی برخورداراست .دلیل این امر این است که کودھای ارگانیک ازلحاظ ساختاری به شکلی می باشند که درمقایسه با کودھای غیر ارگانیک براحتی جذب گیاھان شده و درعین حال براحتی آبشوئی نمی شوند. مزیت برترکود ورمی کمپوست گیلدا این است که سرعت رھا سازی مواد مغذی این کود در مقایسه با سایر کودھای غیرارگانیک از نوسانات کمتری برخوردار بوده، که تامین مواد مغذی در درازمدت برای گیاھان را نوید می بخشد. این خصوصیت آزاد سازی مواد مغذی در درازمدت، حتی با جذب و ذخیره ازت مازاد در فرم مطلوب نیز دوچندان می شود که پتانسیل خطر بیش کود دھی برای کشاورزان را بطور کامل خنثی می کند. نکته قابل توجه درخصوص کود ورمی کمپوست گیلدا این است که این کود نه تنھا گیاه خاک موجود در خاک را تجزیه نمی کند، بلکه تولید آن را نیز تسریع می نماید و مقاومت بیشتر گیاھان به آفات و رشد بیشتر گیاھان را به ارمغان می آورد.

کود ورمی کمپوست گیلدا درخاک زمین های کشاورزی ، گلخانه های وسیع و کوچک ، باغچه های خانگی، گلدانها و هر مکانی که به عنوان بستر رشد گیاه محسوب گردد به کار میرود و مواد غذایی ارزشمند را با سرعت بالایی به گیاهان می رساند. کود ورمی کمپوست گیلدا برای انواع گلهای تزئینی، درختان میوه ، سبزیجات ، بوته های میوه ، گیاهان دارویی و سایر محصولات کشاورزی استفاده شده و به عنوان یک کود گیاهی آلی در زمان آبیاری محصول ، مواد معدنی را برای تغذیه گیاهان تصفیه می نماید. تاثیر شگرف و سریع استفاده از این کود برروی محصولات مختلف در  مقایسه با دیگر کودها کاملا مشهود است. گیاهان مغذی با استفاده از ورمی کمپوست گیلدا به سرعت رشد کرده و دارای مقاومت بیشتری در برابر آفت ها و مواد مضر در خاک می باشند .

ویژگی ها و مزایای کود ورمی کمپوست گیلدا :

» کود پاکیزه، بهداشتی، بدون بو، عاری از مواد شمیایی و سازگار با محیط زیست
» بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی
» قابلیت بالای نگهداری آب و تامین کننده رطوبت مورد نیاز گیاه
» قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی بخصوص گلهای تزئینی حساس
» محافظت عالی از گیاه دربرابر بسیاری از بیماریها و آفات
» عاری از باکتری های غیر هوازی، قارچ ها و میکروارگانیسم های پاتوژن
» دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز
» افزایش مقاومت گیاه نسبت به استرس و تنش های محیطی
» حاوی سطح بالایی از عناصر ضروری برای رشد گیاهان
» تثبیت pH خاک در محدوده خنثی و بھبود سریع کیفیت خاک
» جلوگیری از آبشوئی و ازدست رفتن مواد مغذی خاک
» بھبود حاصلخیزی و افزایش رشد ریشه گیاه و تحریک زندگی میکروسکوپی در خاک
» عاری از تخم علف های هرز و مواد شیمیایی مضربرای خاک
» ارتقاء مقاومت در برابر پاتوژنها و عوامل بیماری زای خاک
» تداوم گلدهی گونه های مختلف گیاهان تزیینی
» افزایش نسبت اسانسها و مواد موثر در گیاهان دارویی
» بهبود جوانه زنی بذرها و جلوگیری از زرد شدن و ریزش برگها
» جایگزینی مطمئن برای کودهای حیوانی سنتی
» کاهش و نهایتا حذف مصرف کودهای شیمیایی و مواد محرکه رشد خارجی
» تامین کننده عناصر اساسی ایجاد کننده عطر و طعم در محصولات کشاورزی
» حفظ کیفیت وافزایش زمان انبارداری محصولات کشاورزی
» افزایش تداوم کیفیت گلهای شاخه بریده در طی نگهداری در گل فروشی ها

آنالیز ورمی کمپوست گیلدا

 

مقدار و نحوه مصرف ورمی کمپوست گیلدا