پرینت

آلوئه واریگاتا - Tiger Aloe

ارسال شده در قسمت : گیاهان آپارتمانی

نام علمی : Aloe Variegata
خانواده : 
Asphodelaceae  - سریشیان
بومی منطقه :
آفریقای جنوبی و نامیبیا
نام های دیگر:
صبر زرد، آغوش کبک، بی مرگ partridge breast aloe, kanniedood, bont alwyn,Partridge-breasted Aloe

 

خصوصیات

اسم علمی صبر زرد Aloe variegate و از خانوده Xanthorrhoeaceae میباشد. این گیاه بومی آفریقای جنوبی و نامیبیا بوده و گیاهی است آبدار و گوشتی به ارتفاع ۳۰ سانتیمتر و برگهای ضخیم و نیزه ای به طول ۱۲ سانتیمتر که دارای نوارهای سفید و سبز تیره عرضی میباشد.
لبه برگها دندانه دار است و گلهایی به رنگ نارنجی روشن و صورتی، به شکل گل آذین و به طول ۳۰ سانتیمتر دارد که این گلها در اوائل بهار ظاهر می شوند.
این گیاه به نور متوسط تا شدید ، هوای معتدل، آبیاری کم، رطوبت نسبی کم و خاک قلیایی احتیاج دارد.
معمولا این گیاه در اطاقهای کم رطوبت به خوبی رشد می کند.
صبرزرد نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، اما در عین حال قرار دادن آن در مقابل نور مستقیم خورشید فقط برای ساعات محدودی از روز به خصوص در فصل زمستان، به رشد آن کمک می کند.
نباید قطرات آب روی برگهای آن ریخته شود زیرا باعث پوسیدگی گیاه می شود. همچنین باید از آب دادن زیاد در زمستان خودداری کرد.
گل های این گیاه بر روی یک ساقه به ارتفاع حدود ۲۰-۳۰ سانتی متر در ماه مارس و آوریل ظاهر می شود.
این گیاه به خوبی با میزان کمی از آب میتواند رشد کند، ولی آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی آن می شود.
این گیاه از جمله گیاهان همیشه سبز است.
 

روش نگهداری

مخلوطی از یک قسمت خاک برگ و دو قسمت ماسه، خاک مطلوبی برای رشد گیاه فراهم می نماید.
به عمق ۲ الی ۵ سانتیمتر خاک گلدان را برداشته و کود ورمی کمپوست گیلدا را جایگزین نموده و با خاک سطحی مخلوط کنید.
در صورت جابجایی گلدان معادل ۲۰% الی ۴۰% از حجم گلدان جدید را کود ورمی کمپوست گیلدا و الباقی را با خاک معمولی مخلوط نمائید.

کود ورمی مورد نیاز را هر دو هفته یکبار به مقدار ۳ گرم در لیتر حل کرده و از اسفند تا آبان ماه استفاده کنید.
تعویض گلدان: به علت سرعت کم رشد، آلوئه واریگاتا میتواند هر ۷-۸ سال در یک گلدان باشد.
 

آفات مهم

یکی از آفات مهم این گیاه، نوعی قارچ است که در ریشه یا ساقه نزدیک به سطح خاک ایجاد می شود. برای رفع این نوع آفت باید میزان آبیاری را کاهش داد و برگ هایی که از پایین تا بالا خراب شده اند را از گیاه جدا نمود.

یکی دیگر از آفات این گیاه حشره ای سفید رنگ و کدر است که بدن نرمی دارد و از شیره درون برگ ها تغذیه می کند. این حشرات گیاه را زرد رنگ می کنند و لایه ای سیاه رنگ بر روی ساقه ایجاد می کنند. برای رفع این نوع آفت ابتدا باید برگ های مورد هجوم را جدا و از حشره کش مخصوص  استفاده کرد. به علاوه با گذاشتن تعدادی کفش دوزک بر روی گیاه می توان این آفت را به طور طبیعی نابود کرد.
آلوئه واریگاتا به علت داشتن گل های به رنگ مایل به قرمز و داشتن شهد معمولاً حشراتی مثل زنبور را به خود جذب میکند و گرده افشانی آن به وسیله این حشرات انجام میشود.
 

روش ازدیاد


صبر زرد پا جوشهای زیبایی را در کنار پایه مادری تولید می کند که بهترین روش برای تکثیر آن است. این گیاه را در اواخر بهار یا اوایل تابستان ، زمانی که پاجوشهایی را تولید کرده از گلدان بیرون آورید و پاجوشهایی را که شروع به تشکیل فرم روزت نموده اند به آرامی از پایه مادری جا کنید دقت کنید ساقه را نشکنید و پا جوشهای همراه با ریشه زیاد را جدا کنید. سپس آنها را در گلدانی با دهانه ای به قطر ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست مخصوص گیاهان گوشتی بکارید و در نور مناسب قرار دهید تا ریشه دهی انجام شود. دما را ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتیگراد و خاک را نسبتا مرطوب نگاه دارید. به یاد داشته باشید پا جوشهای بزرگتر با سرعت بیشتری نسبت به پا جوش های کوچک ریشه می دهند.