پرینت

اشوریا - Mauna Loa

ارسال شده در قسمت : گیاهان آپارتمانی

نام علمی : Echeveria Gibbiflora
خانواده :
  Crassulaceae  - سدوم‌ها
بومی منطقه :
مکزیک و هاوایی
نام های دیگر :
  Echeveriaاچوریا,آشوریا

 

خصوصیات

Mauna Loa یک آتشفشان فعال در جزیره هاوایی است. این گیاه از آنجا که شبیه یک مینی آتشفشان است، اینور نامیده میشود.اشوریا در خانواده سدوم ها (کراسولاسه) و بومی مکزیک میباشد.
این گیاه دارای برگ های حلقه ای ضخیم و مارپیچی به رنگ قرمز روشن و ارغوانی است.
Echeveria Gibbiflora دارای گل های کوچکی به قطر ۲ سانتی متر و به رنگ قرمز و سایه ای از رنگ زرد / نارنجی در قسمت داخلی آن است.
در جنوب اروپا اغلب از «اشوریا» به عنوان گیاهی پوششی استفاده می شود. برگ های کلفت و گوشتی آن گاهی اوقات سفید و زرد و گاهی اوقات سبز و حتی بنفش هستند. گونه های خاصی از آن دارای برگ هایی هستند که روی آنها را گردی پوشانده است. این گرد گیاه را در برابر گرمای خورشید محافظت می کند. پرورش این گیاهان آسان است و فرشی ضخیم بر روی زمین تشکیل می دهند.
اشوریا جیبیفلورا بر سر شاخه های محکم خود گل هایی را تشکیل می دهد. این برگ های سبز مایل به آبی درخششی قرمز رنگ دارند و ارتفاع آنها به ۱۵ سانتی متر می رسد. این گونه گل هایی قرمز رنگ دارد که به نظر می رسد یخ زده باشند.
 

روش نگهداری

نگهداری و پرورش این گیاهان آسان است و چندان نیاز به مراقبت ندارند، آنها باید در خارج از منزل و هوا آزاد قرار گیرند.
هنگام آبیاری باید دقت شود، طوری که آب به مرکز روزت گیاه ریخته نشود زیرا ممکن است باعث پوسیدگی آن شود.
خاک زهکشی شده با PH 6.5 (مخلوط ۳ قسمت شن درشت و یا پرلیت، ۲ قسمت خاک باغچه، ۲ قسمت خاک هوموس) مناسب این گیاه است
اشوریاهم در زمستان و هم در تابستان نیاز به مکانی با نور کافی دارد.این گیاهان حتی در تابستان به آب کم نیاز دارند. آب بیش از حد سبب گندیدگی این گیاه می شود.
در دوران رشد، ماهی یک بار به آن کود دهید. این گیاه در خاک رس آمیخته با شن بهتر رشد می کند.
بهتر است گلدان گیاهان جوان را سالی یک بار عوض کرد.
۲ تا ۳ قاشق کود ورمی کمپوست گیلدا را در یک لیوان آب مخلوط و بعد ۲۴ ساعت، مایع بدست آمده را که ورمی تی (Vermi Tea) نام دارد را در ظرف زیر گلدان ریخته و گلدان را درون آن قرار دهید.
 

آفات مهم

این گیاه ممکن است در معرض تأثیرات حشرات ریز سفید رنگی قرار گیرد که با استفاده از سموم مخصوص از بین می روند.
مهم ترین نکته درمورد این گیاه، توجه به میزان آب گیاه می باشد که در صورت افزایش آب دهی، برگ ها سیاه و پژمرده می شود، که برای حل این مشکل باید آب دهی را تا خشک شدن کامل خاک قطع کرد.
 

روش ازدیاد

تکثیر این گیاه ساده است. معمولاً از ساقه های مسن بریده شده شاخه های فرعی و تازه ای سر بر می آورند. پس از گذشت دو روز قلمه های برگ ها یا حتی ساقه برگ ها را در زمین بکارید و منتظر بمانید تا ریشه بدهند. کمی هم آنها را مرطوب نگهدارید.